BALTIX versija 1.3rc
Operacinė sistema sukurta DEBIAN GNU/LINUX ir Ubuntu pagrindu

Naujausią versiją visuomet galite atsisiusti iš ftp.akl.lt/Linux/Baltix/Baltix-naujausias.iso

ĮSPĖJIMAS

ŠIĄ PROGRAMINĘ ĮRANGĄ NAUDOKITE SAVO PAČIŲ RIZIKA. JOKIOMIS APLINKYBĖMIS ORGANIZACIJA "ATVIRAS KODAS LIETUVAI" AR KŪRĖJAI (MANTAS KRIAUČIŪNAS, UBUNTULINUX.ORG, DEBIAN.ORG bei KT.) NEBUS ATSAKINGI UŽ APARATŪRINĖS AR PROGRAMINĖS ĮRANGOS GEDIMUS, DUOMENŲ PRARADIMĄ AR KITUS GEDIMUS TIESIOGIAI AR NETIESIOGIAI SUKELTUS, NAUDOJANT ŠIĄ PROGRAMINĘ ĮRANGĄ.
ŠALYSE, KURIOSE ŠIFRUOTA PROGRAMINĖ ĮRANGA YRA IMPORTO/EKSPORTO APRIBOJIMO AR PROGRAMINĖS ĮRANGOS PATENTŲ OBJEKTAS, ŠI PROGRAMINĖ ĮRANGA NEGALI BŪTI NAUDOJAMA AR PLATINAMA. KITAIS ATVEJAIS, BALTIX YRA ĮPRASTŲ GPL IR KITŲ LAISVŲ LICENCIJŲ TAISYKLIŲ OBJEKTAS. JEI NENORITE LAIKYTIS TŲ TAISYKLIŲ, JŪS NEGALITE NAUDOTI AR PLATINTI ŠIOS PROGRAMINĖS ĮRANGOS.

Kas yra BALTIX?

BALTIX - tai Lietuvai pritaikyta operacinė sistema, sukurta DEBIAN GNU/LINUX pagrindu bei programinės įrangos, skirtos GNU/Linux aplinkai, rinkinys - distribucija, galinti pilnai veikti iš kompaktinio disko be jokio instaliavimo į kietąjį diską. Jis automatiškai atpažįsta ir palaiko įvairių rūšių vaizdo ir garso plokštes, SCSI bei kitus periferinius įrenginius. BALTIX gali būti naudojamas Linux demonstracijai bei įdiegimui, mokymo kursams, kaip "pirmos pagalbos" sistema arba kaip komercinės programinės įrangos demonstravimo platforma. Naudojant skaidrų suspaudimą/išspaudimą, iki 2 gigabaitų programinės įrangos gali būti patalpinta į kompaktinį diską (pavyzdžiui šiame kompaktiniame diske yra 1700MB programinės įrangos). Kadangi BALTIX yra atviro kodo projektas, apsaugotas GNU viešąja licencija, šiam projektui sukurti išeities tekstai pateikiami internete http://www.ubuntulinux.org svetainėje. Įdiegtų Debian paketų išeities tekstus rasite įvairiuose Debian veidrodžiuose internete.

Baltix GNU/Linux 1.0 versija 2005 m. tapo vienu iš "Geriausio lietuviško ITTE (informacinių technologijų ir telekomunikacijų) produkto" konkurso, rengiamo "Infobalt" asociacijos, nugalėtojų.

Greitas BALTIX paleidimas:
 • Įdėkite šį kompaktinį diską į kompaktinių diskų įrenginį.
 • Įsitikinkite ar BIOS sistemoje yra nustatyta, kad operacinė sistema pirmiausia krautųsi iš kompaktinių diskų įrenginio.
 • Perkraukite kompiuterį.
 • Mėgaukitės...
Reikalavimai kompiuteriui
 • Intel-suderinamas procesorius (i486 arba geresnis),
 • 20 MB operatyviosios atminties (RAM) tekstiniam režimui, bei mažiausiai 64 MB grafiniam režimui (darbui tiesiai iš CD su įvairia biuro programine įranga (pvz. OpenOffice) KDE ar GNOME aplinkoje, rekomenduojama daugiau nei 128 MB),
 • kompaktinių diskų (CD-ROM/DVD) įrenginys, galintis paleisti operacinę sistemą iš kompaktinio disko arba paleidžiamasis diskelis ir bet koks kompaktinių diskų (CD-ROM/DVD) įrenginys (IDE/ATAPI ar SCSI),
 • standartinė (suderinama su SVGA) vaizdo plokštė,
 • rekomenduojama turėti standartinę serijinę, PS/2 pelę ar su IMPS/2 suderinamą USB pelę.
Ką daryti jei jūsų kompiuteryje nėra tiek daug operatyviosios atminties (RAM), ir jūs negalite paleisti kai kurių programų iš kompaktinio disko (arba jos veikia labai lėtai ar nestabiliai). Ar yra galimybė man naudoti GNOME ar KDE aplinką, biuro ir video programas bei žaidimus?"

Taip. Kai nepakanka operatyviosios atminties (RAM) Linux OS gali naudoti kietojo disko dalį (vadinamą "swap skirsniu") rezervuotą tam tikslui. BALTIX aptinka ir automatiškai panaudoja jau sukurtus Linux swap skirsnius. BALTIX moka naudoti Linux "swap bylą", kurią galite sukurti jau egzistuojančiame Windows, DOS ar Linux (FAT, FAT32, ir pan.) skirsnyje tuo atveju, jei jūsų sistemoje yra 64 MB ar mažiau operatyvinės apminties. Tai jums leis naudoti BALTIX turint mažai operatyviosios atminties. Patyrę vartotojai gali patys sukurti swap skirsnį naudodami diskų skirstymo programas ( GParted, QTparted, parted arba cfdisk).

Kokia programinė įranga yra BALTIX kompaktiniame diske?

Kompaktiniame diske pateikiama ši programinė įranga:

 • GNOME V2.12 kaip standartinė darbalaukio aplinka, papildomai
 • ypač mažai resursų naudojančią IceWM aplinką
 • laisvą žodynų programą OpenDict su LED anglų-lietuvių-vokiečių žodynais-priedais
 • Mozilla Firefox interneto naršyklė b Evolution ei el. pašto programa ir kalendorius
 • Beep Media Player, palaikantis MPEG video ir MP3 audio bei Ogg Vorbis Audio grotuvas
 • Mokomosios programos vaikams GCompris ir Tuxpaint
 • Gnu vaizdų apdorojimo programa (GIMP) 2.2.x versija
 • Duomenų bei sistemos atstatymo įrankiai
 • Tinklo analizės bei administravimo įrankiai
 • OpenOffice.org(TM) versija 2.0.x su Novell (Ximian) pagerinimais, gerai žinomo StarOffice(TM) biuro paketo atviro kodo versija
 • Kosmoso simuliatorių Celestia
 • Kompiuterio aparatūrinės įrangos testavimo įrankius ( atminties testavimo įrankį memtest, kietojo disko testavimo įrankius badblock, tiobench, bonnie++ ir kt.)
 • Keletas programavimo kalbų (C, PERL, Python) ir kūrimo įrankių programinės įrangos kūrėjams.
 • Viso, daugiau nei 1000 įdiegtų programinės įrangos paketų, apimančių per 2000 programų, įrankių bei žaidimų.
Kur kreiptis pagalbos bei patarimų Baltix Linux ir kitos laisvos (atviro kodo) programinės įrangos naudotojams ?

Patarimų dėl Baltix Linux bei kitos, aukščiau paminėtos (ir ne tik), laisvos (atviro kodo) programinės įrangos galite klausti specialiai tam sukurtame forume - Naudotojai. Nueikite adresu:
http://lists.akl.lt ir užsiregistruokite naudotojų forume.
Tuomet jums bus atsiųstas patvirtinimo laiškas, kuriame bus instrukcijos, kaip prisijungti prie forumo.
Kai prisijungsite galėsite paklausti paprasčiausiai siųsdami klausimą adresu: naudotojai@akl.lt

Internete pateikiama įdiegtų paketų apžvalga bei pakeitimų žurnalas, kuriame pateikiama informacija apie naujausius pakeitimus bei patobulinimus. Daugiau informacijos apie Linux OS bei kitą laisvą programinę įrangą ieškokite http://linux.akl.lt bei http://www.ubuntu.lt svetainėse.

Kaip pranešti pasiūlymus bei pageidavimus dėl Baltix GNU/Linux OS ? Kaip prisijungti prie Baltix GNU/Linux projekto kūrimo ?

Pasiūlymus, pageidavimus bei pastebėtas klaidas (angliškai "bugs") geriausiai pranešti prisijungus prie Baltix kūrėjų puslapio:
http://launchpad.net/distros/baltix/
Prisijunkite prie Baltix GNU/Linux bei kitos laisvos programinės įrangos kūrimo ir tobulinimo. Norint padėti nėra būtina gerai išmanyti kompiuterius ar Linux, padėti galite ir pavyzdžiui versdami programinę įrangą, jos dokumentaciją ar reklaminę medžiagą į lietuvių kalbą ir pan., taip pat pagerindami išvaizdą ar tiesiog pranešdami pasiūlymus bei pageidavimus. Prie Baltix tobulinimo prisidėti gali bet kuris pageidaujantis žmogus ar įmonė.

Padėkos:
Baltix kūrėjai dėkoja visiems padedantiems tobulinti Baltix GNU/Linux ir kitą laisvą programinę įrangą. Versijos 1.0 grafinį apipavidalinimą sukūrė Giedrius Naudžiūnas , ačiū jam labai :)

Rėmėjai:
SAT logotipas Sisteminio Administravimo Technologijos ir Įranga
Kompleksiškas IT sprendimų ir elektroninės biuro įrangos pateikimas klientui ir priežiūra.
Įmonės specializacija: programinės bei aparatinės kompiuterių įrangos pardavimas, diegimas, priežiūra; saugių ir patikimų kompiuterių sistemų projektavimas, diegimas, priežiūra; telekomunikacinių sistemų diegimas, kompleksinės biuro įrangos realizacija, integruotų telekomunikacinių ir duomenų perdavimo tinklų projektavimas ir įrengimas; programinės įrangos kūrimas, diegimas, konsultacijos.
Įmonės motto - atviras kodas verslui.
Įmonės strategija - LINUX operacinės sistemos ir atviro kodo programinės įrangos naudojimas.
Pagrindiniai įmonės klientai - vidutinio verslo įmonės.
Adresas korespondencijai:
Antakalnio g. 66-13 LT-10300 Vilnius, Lietuva
Telefonai: +370 5 2685605, +370 686 77776
Faksas: +370 5 2685606
El. paštas: sati@sat.lt
http://www.sat.lt