knoppix-header
Greita pradžia
Greitas Knoppix paleidimas:
 • Įdėkite šį CD į CD įrenginį.
 • Įsitikinkite, jog BIOS yra nustatyta, kad OS pirmiausia paleistų iš CD.
 • Perkraukite kompiuterį.

Knoppix
Paleisk Linux be įdiegimo !
Klaus Knopper

Į lietuvių kalbą išvertė
Mantas ir Eglė Kriaučiūnai
Organizacija "Atviras Kodas Lietuvai" >>> www.akl.lt<<<

Kas yra KNOPPIX®?

KNOPPIX - tai programinės įrangos, skirtos GNU/Linux aplinkai, rinkinys - distribucija, galinti pilnai veikti iš CD. Jis automatiškai atpažįsta ir palaiko įvairių rūšių vaizdo ir garso plokštes, SCSI bei kitus periferinius įrenginius. KNOPPIX gali būti naudojamas Linux demonstracijai bei įdiegimui, mokymo kursams, kaip "pirmos pagalbos" sistema arba kaip komercinės programinės įrangos demonstravimo platforma. KNOPPIX gali puikiai veikti tiesiai iš CD - nebūtina nieko diegti į kietąjį diską. Naudojant skaidrų suspaudimą/išspaudimą, iki 2 gigabaitų programinės įrangos gali būti patalpinta į CD (pavyzdžiui šiame CD yra 1700MB programinės įrangos).

Kadangi KNOPPIX yra atviro kodo projektas, apsaugotas GNU viešąja licencija, šiam projektui sukurti išeities tekstai pateikiami internete http://www.knopper.net/knoppix/sources/. Įdiegtų Debian paketų išeities tekstus rasite įvairiuose Debian veidrodžiuose. Be to, išeities tekstus galite užsisakyti tiesiogiai iš Knopper.Net už medžiagos, kopijavimo, pakavimo bei siuntimo savikainą. Šis pasiūlymas galioja 3 metus, skaičiuojant nuo šios versijos išleidimo datos.

Reikalavimai kompiuteriui

 • Intel-suderinamas procesorius (i486 arba geresnis),
 • 20 MB operatyviosios atminties (RAM) tekstiniam režimui, bei mažiausiai 64 MB grafiniam režimui (darbui su įvairia biuro programine įranga (pvz. OpenOffice) KDE aplinkoje, rekomenduojama 128 MB),
 • CD-ROM/DVD įrenginys, galintis paleisti OS iš CD arba paleidžiamasis diskelis ir bet koks CD-ROM/DVD įrenginys (IDE/ATAPI ar SCSI),
 • standartinė suderinama su SVGA vaizdo plokštė,
 • rekomenduojama turėti standartinę serijinę ar PS/2 pelę arba su IMPS/2 suderinamą USB pelę.

Klausimas: "Mano kompiuteryje nėra tiek daug operatyviosios atminties (RAM), todėl aš negaliu paleisti kai kurių programų iš CD (arba jos veikia labai lėtai ar nestabiliai). Ar yra galimybė man naudoti KDE aplinką, biuro ir video programas bei žaidimus?"

Taip. Kai nepakanka operatyviosios atminties (RAM) Linux OS gali naudoti kietojo disko dalį (vadinamą "swap skirsniu") rezervuotą tam tikslui. KNOPPIX aptinka ir automatiškai panaudoja jau sukurtus swap skirsnius. Patyrę vartotojai gali patys sukurti swap skirsnį naudodami diskų skirstymo programas (parted arba cfdisk). 1.5 ir vėlesnėse KNOPPIX versijose (nuo 2001 metų) yra galimybė naudoti Linux "swap bylą", kuri gali būti sukurta ir jau egzistuojančiame DOS (FAT ar FAT32) skirsnyje (tam naudokite komandą mkdosswapfile). Tai jums leis naudoti KNOPPIX turint mažai operatyviosios atminties. DOS skirsnyje sukurtą bylą (knoppix.swp) vėliau galėsite ištrinti.

Iš kur galiu atsisiųsti kitas versijas arba užsisakyti KNOPPIX CD?

Dėl didelio duomenų kiekio (bei ilgo parsisiuntimo laiko), mes rekomenduojame užsisakyti KNOPPIX iš įvairių platintojų, vietoj to, kad siųstis pilną CD iš interneto. Keletą KNOPPIX interneto veidrodžių, iš kurių galite atsisiųsti naujausią KNOPPIX CD atvaizdą (ISO image) rasite čia: http://www.knopper.net/knoppix/
Jūs taip pat galite užsisakyti savo reikmėms pritaikytą variantą Knopper.Net puslapyje užpildę kontaktinę formą.

Kaip paleisti KNOPPIX?

Norint paleisti CD, pirmiausia pakeiskite BIOS nustatymus taip, kad operacinę sistemą pirmiausiai krautų iš CD (CD turi būti prieš kietąjį diską). Į BIOS nustatymus dažniausiai patenkama paspaudus "DEL" arba "F1" klavišą kompiuterio startavimo metu (po atminties testavimo). Pakeitę ir išsaugoję BIOS nustatymus įdėkite KNOPPIX CD ir paleiskite kompiuterį iš naujo. Jei jūsų kompiuteryje nėra galimybės paleisti OS tiesiai iš CD - naudokite paleidžiamąjį diskelį, kurį jūs galite sukurti iš atvaizdo (boot image) /KNOPPIX/boot.img, esančio šiame CD. Naudokite mkfloppy.bat programėlę, kad sukurti paleidžiamąjį diskelį (vokišką versiją). Naudokite komandą rawrite2 -f boot-en.img -d A (būdami KNOPPIX kataloge) kad sukurti anglišką varijantą.

Kokia programinė įranga yra KNOPPIX kompaktiniame diske?

KNOPPIX yra distribucija pagrįsta standartiniu Debian GNU/Linux (www.debian.org). Kompaktiniame diske pateikiama ši programinė įranga:

 • KDE V3.x kaip standartinė darbalaukio aplinka su KOffice ir Konqueror interneto naršykle
 • Mozilla interneto naršyklė bei el. pašto programa
 • X Multimedia System, (xmms) palaikanti MPEG video ir MP3 audio bei Ogg Vorbis Audio grotuvas
 • Prisijungimo prie interneto programos kppp ir isdn-utilities
 • Gnu vaizdų apdorojimo programa (GIMP) 1.2 versija
 • Duomenų bei sistemos atstatymo įrankiai
 • Tinklo analizės bei administravimo įrankiai
 • OpenOffice(TM) 1.x, gerai žinomo StarOffice(TM) biuro paketo atviro kodo versija
 • Daug programavimo kalbų, kūrimo įrankių (tame tarpe kdevelop), bei bibliotekos programinės įrangos kūrėjams.
 • Viso, daugiau nei 900 įdiegtų programinės įrangos paketų, apimančių per 2000 programų, įrankių bei žaidimų.
Internete pateikiama įdiegtų paketų apžvalga bei pakeitimų žurnalas, kuriame pateikiama informacija apie naujausius pakeitimus bei patobulinimus. Jūsų turimo CD versijos numeris (=kompiliavimo data) matoma pradinio užsikrovimo ekrano viršutiniame dešiniame kampe. Prašom visada nurodyti šį numerį, kai jūs kreipiatės su klausimais, komentarais ar pasiūlymais.

Patarimai ir gudrybės

Yra keletas užrašų, (apibendrintų byloje knoppix-cheatcodes.txt) aprašančių parametrus, kurie gali būti perduoti KNOPPIX'ui. Tai padeda specifinėse situacijose, taip pat tvarkantis su problemine aparatūrine įranga. Dauguma parametrų yra naudingos KNOPPIX autokonfigūravimo sistemos priemonės ar nustatymai (pvz. lang=lt parametras leidžia pakeisti kalbą į lietuvių). Kai kurių parametrų naudojimas reikalauja gilesnių Linux OS žinių. KNOPPIX taip pat gali būti įdiegtas į kietąjį diską knx-hdinstall komandos pagalba. Dauguma dažniausiai užduodamų klausimų surinkta byloje KNOPPIX-FAQ-EN.txt šiame CD bei internete.

Kitos aplinkybės

IŠSIŽADĖJIMAS: TAI YRA EKSPERIMENTINĖ PROGRAMINĖ ĮRANGA. NAUDOKITE SAVO PAČIŲ RIZIKA.
JOKIOMIS APLINKYBĖMIS KNOPPER.NET AR LINUXTAG E.V. NEBUS ATSAKINGI UŽ APARATŪRINĖS AR PROGRAMINĖS ĮRANGOS GEDIMUS, DUOMENŲ PRARADIMĄ AR KITUS GEDIMUS TIESIOGIAI AR NETIESIOGIAI SUKELTUS, NAUDOJANT ŠIĄ PROGRAMINĘ ĮRANGĄ.
ŠALYSE, KURIOSE ŠIFRUOTA PROGRAMINĖ ĮRANGA YRA IMPORTO/EKSPORTO APRIBOJIMO AR PROGRAMINĖS ĮRANGOS PATENTŲ OBJEKTAS, ŠI PROGRAMINĖ ĮRANGA NEGALI BŪTI NAUDOJAMA AR PLATINAMA.
KITAIS ATVEJAIS, KNOPPIX YRA ĮPRASTŲ GPL LICENCIJOS TAISYKLIŲ OBJEKTAS. JEI NENORITE LAIKYTIS TŲ TAISYKLIŲ, JŪS NEGALITE NAUDOTI AR PLATINTI ŠIOS PROGRAMINĖS ĮRANGOS.

  KNOPPIX V3.2 © 2003 Knopper.Net